Az egyéni vállalkozás

 

Ez a vállalkozások legegyszerűbb formája, amelyet minden nagykorú, cselekvőképes, állandó lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár alapíthat. Az induláshoz szükséges tőkét a vállalkozó általában a személyes vagyonából biztosítja, a működés során pedig főként a saját munkájára (esetleg családtagok és egy-két alkalmazott segítségére) támaszkodik.

Az egyéni vállalkozás nem kerül be automatikusan a cégnyilvántartásba, így a partnerek nem informálódhatnak róla könnyen és hivatalosan, ami időnként hátrányt jelenthet. Ezen segít a vállalkozás egyéni cégként történő nyilvántartásba vétele a Cégbíróságnál.

Előnyök
Olcsón, egyszerűen és gyorsan alapítható, működtethető. Rugalmas, hiszen a vállalkozásod bővülésével, alkalmazottak foglalkoztatásával is megtarthatod, nem kell áttérni más formára. Egyszerű a könyvelése (bevétel-költség nyilvántartás) is.

Hátrányok
Szükséges a személyes közreműködés, de mint láttuk, alkalmazottat is foglalkoztathatsz. Korlátlan a felelősséged, a vállalkozás tartozásaiért, az okozott károkért teljes magánvagyonoddal felelsz.

Gyakorlati tudnivalók
A lakóhely szerint illetékes önkormányzat okmányirodájában kell a vállalkozói igazolványt kiváltani, amihez a következőkre van szükség:
- 3 hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvány,
- illetékbélyeg,
- személyi igazolvány, lakcímigazolvány, adókártya,
- a vállalkozás székhelyének, esetleg telephelyeinek tulajdonjogát igazoló okirat (tulajdoni lap, vagy adásvételi szerződés),
- képesítéshez kötött tevékenység esetén annak meglétét is igazolni kell (oklevél),
- nyilatkozni kell arról, hogy nem állnak fenn a törvényben felsorolt kizáró okok (eltiltás, korlátlanul felelős tag egy társaságban, korábbi vállalkozói igazolvány visszavonása, köztartozás (adó, társadalombiztosítási, - nyugdíjjárulék, illeték) van, stb), milyen ÁFA fizetési módot (havi, negyedéves vagy éves), esetleg átalányadózást (EVA), vagy (a művészek és az újságírók számára bevezetett) EKHO-t választ. Az adó és TB számot nem kell külön kérni, de a vállalkozói igazolvány kézhezvételét követő 15 napon belül az APEH helyi hivatalához be kell jelentkezni.

Fontos tudni, hogy
- a vállalkozói igazolványban feltüntetett adatok megváltozását a változástól számított 15 napon belül be kell jelenteni,
- egyéni vállalkozóként nem vagy jogosult munkanélküli segélyre, ha nincs megbízásod.

 

Vissza - Mi az a vállalkozás, miért vállalkozzak »
Tovább - A társas vállalkozás »
Tovább - Az ideális vállalkozó »
Tovább - A kockázatvállalás »
Tovább - A vállalkozói lét előnyei »
Tovább - A piac feltérképezése »
Tovább - A piackutatás »
Tovább - Az ötlet fontossága »
Tovább - Az ötletek begyűjtése »
Tovább - Pénzforrások »
Tovább - A franchise »
Tovább - Mi az a SWOT »
Tovább - Az üzleti terv »
Tovább - A marketingről »
Tovább - A marketingről részletesen »
Tovább - Az arculat »
Tovább - A logó »
Tovább - A hirdetés »
Tovább - A vevők és az internet »