A társas vállalkozás

 

A társas vállalkozásoknak legalább két alapítója, tulajdonosa van. A társaságot ügyvéd segítségével és ellenjegyzése mellett megkötött társasági szerződéssel hozhatjuk létre. Nagyon fontos a megfelelő ügyvédi közreműködés. Joggal elvárhatjuk, hogy mindenben segítsen bennünket, és értesse meg velünk, hogy mit írunk alá. Csak azt szabad elfogadni, amit a társaság minden tagja teljes egészében ért, tudatában van annak, amit vállal, és amiért felelős. Sok későbbi vitától kímélhetjük meg magunkat, ha az elején minden fontos kérdést tisztázunk.

A társaság saját cégneve alatt jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat, tulajdont szerezhet, pert indíthat és perelhető is.

A tulajdonlás szerkezete alapján hét társasági formát különböztetünk meg. Ezekből a következőkben két, kezdő vállalkozó(k) számára is elérhető típust mutatunk be.

A betéti társaság
A betéti társaság alacsony pénztőkével létrehozható profitorientált társas vállalkozási forma. Lényege az, hogy egy beltag, aki szakértelemmel, piacképes tudással (know-how) rendelkezik, a projekt megvalósításához szükséges anyagiakkal viszont nem, a kültag tőkéjét kockáztatva próbálja megvalósítani a közös célokat. A beltag kockázata az, hogy a bt. tevékenységéért teljes anyagi felelősséggel tartozik. Vagyis egy esetleges csőd vagy felszámolás esetén a hitelezőket teljes személyes vagyona erejéig köteles kielégíteni. Ha azonban a kültag neve szerepel a társaság cégnevében, akkor a beltag(ok)hoz hasonlóan felel a társaság esetleges veszteségeiért, az általa okozott kárért.

Előnyök
A vállalkozás létesítése szempontjából itt sincs szükség igazán nagy indulótőkére, nem egy esetben már néhány tízezer forinttal alapítható. A működéshez szükséges eszközöket a társaság tagjai biztosítják a vállalkozás számára. A betéti társaság esetében a tulajdonosok száma nem nagy (gyors és rugalmas döntéseket lehet hozni), hiszen itt a személyes ismeretség, barátság, illetve a megbízhatóság fontos szerepet játszik.

Hátrányok
Az alapítás és a hivatalos közzététel, valamint a megszüntetés költségei az egyéni vállalkozáséhoz képest magasabbak. A működéshez pedig olyan költségek tapadnak, melyeket a bevételtől függetlenül viselni kell. A beltag(ok) korlátlan felelősséget viselnek; ez magas kockázati tényező.

Korlátolt felelősségű társaság
Szintén társas vállalkozás, de néhány jellemzőjében alapvetően eltér a betéti társaságtól.

A kft.-ben a vállalkozás működtetését csak egy személy vagy egy szűkebb csoport végzi, míg a többi társ a pénzét adja a vállalkozáshoz (törzsbetét), aminek fejében a vállalkozás eredményéből részesedik. Szokás az ilyen tulajdonosokat csendestársnak nevezni. (A tagok itt is részesei lehetnek a tényleges munkavégzésnek, azonban az irányítás már egy ember, az ügyvezető feladata.)

Korlátolt felelősségű társaságot jelenleg hárommillió forintos induló tőkével lehet alapítani. Ebből az összegből a pénzbetétek összege alapításkor nem lehet kevesebb, mint 1,5 millió forint.

Előnyök
Egyéni felelősségünk korlátozott (az ügyvezetőé kissé nagyobb), a tagok tulajdoni és döntési részvétele átlátható, ma már a 3 millió forint alaptőke sem tűnik teljesíthetetlennek. Az egyéni vállalkozáshoz és a betéti társasághoz képest a társaság magasabb presztízsű és hitelképesebb.

Hátrányok
Egyéni vállalkozásnál, betéti társaságnál viszonylag drágább alapítás és működtetés.

 

Vissza - Mi az a vállalkozás, miért vállalkozzak »
Vissza - Az egyéni vállalkozás »
Tovább - Az ideális vállalkozó »
Tovább - A kockázatvállalás »
Tovább - A vállalkozói lét előnyei »
Tovább - A piac feltérképezése »
Tovább - A piackutatás »
Tovább - Az ötlet fontossága »
Tovább - Az ötletek begyűjtése »
Tovább - Pénzforrások »
Tovább - A franchise »
Tovább - Mi az a SWOT »
Tovább - Az üzleti terv »
Tovább - A marketingről »
Tovább - A marketingről részletesen »
Tovább - Az arculat »
Tovább - A logó »
Tovább - A hirdetés »
Tovább - A vevők és az internet »